Як саме відбувається монетизація субсидій і чого очікувати у майбутньому?

Представники регіональних ЗМІ взяли участь у семінарі-тренінгу: “Як саме відбувається монетизація субсидій і чого очікувати у майбутньому”, який відбувся 16 квітня у м. Київ, щоб за допомогою слова передати своїм читачам перебіг процесу монетизації житлових субсидій в Україні. Організатором заходу виступили  Міністерство соціальної політики України та Світовий банк. Даний проект впроваджується Міністерством соціальної політики України за підтримки Світового банку. У ньому взяли участь представники ЗМІ з усіх регіонів країни.

Монетизація субсидій – це адресна соціальна допомога держави на оплату житлово- комунальних послуг у грошовій формі. Вона стосується практично 4 млн домогосподарств, які є одержувачами субсидій у нашій державі.

З 1 січня 2019 року уряд розпочав монетизацію субсидій, тобто виплату субсидій в грошовій формі. Іншими словами, українці побачать житлово-комунальні субсидії наживо, а у випадку більш ощадливого споживання зможуть розпорядитися накопиченими заощадженнями.

Монетизація субсидій допоможе малозабезпеченим родинам не лише покрити витрати на послуги ЖКГ, але й отримати фінансовий зиск за рахунок власної ощадливості. Кабмін ініціював два варіанти виплати субсидій в грошовій формі: часткова та повна монетизація.

Часткова монетизація стартувала з 1 січня поточного року. Така форма монетизації стосуватиметься лише нових заявників, які в 2019 вперше подали заяву на отримання субсидії. Для участі в програмі часткової монетизації потрібно:

  • Подати до управління соціального захисту заяву на монетизацію, декларацію про доходи та згоду на обробку персональних даних.
  • Отримати рішення про призначення субсидії.
  • Бути користувачем мобільного зв’язку. Мобільний номер використовуватиметься для автоматизації розрахунків.

Принципова відмінність від повної монетизації полягатиме в тому, що від вашого імені Ощадбанк адмініструватиме оплату житлово-комунальних послуг: банк створить для вас обліковий запис, з якого він щомісяця списуватиме суму субсидії та вноситиме її на рахунки надавачів комунальних послуг. Ця сума покриватиме лише частину комунальних рахунків (в обсязі наданої субсидії), решту сплачуватиме отримувач субсидії. Банк щомісяця інформуватиме про залишок суми до сплати. Цю інформацію банк повідомлятиме отримувачам субсидії в СМС.

Наприкінці опалювального сезону (в квітні 2019) на рахунках отримувачів субсидій можуть утворитися залишкові кошти. Таке може статися, якщо отримувачі субсидій споживатимуть менше комунальних послуг і, отже, потребуватимуть менших сум щомісячних компенсацій. Банк перерахує залишок накопичених коштів з облікового запису на поточний рахунок отримувача. Такий рахунок буде автоматично відкрито в Ощадбанку.

Повна монетизація стартувала в березні 2019 рі стосуватиметься тих родин, які одержують субсидії з жовтня 2018. Протягом березня відділи соціального захисту поінформують отримувачів субсидій поштою про суму та спосіб проведення виплат.

Принципова відмінність від часткової монетизації полягатиме в тому, що виплати за житлово-комунальні послуги адмініструватимуть самі споживачі. В березні родини отримають субсидію готівкою за ті послуги, які вони спожили в лютому, і так щомісяця протягом опалювального сезону.

Перші виплати прийдуть у формі грошового переказу. Пенсіонери отримають субсидію разом з пенсією через Ощадбанк на свою пенсійну картку або доставкою Укрпошти. Інші отримувачі повинні будуть звернутися до найближчого відділення Ощадбанку. Там разом із виплатою грошового переказу Ощадбанк відкриє для них персональні банківські рахунки для отримання субсидій в наступні місяці.

Як і у випадку часткової монетизації, кожна родина зможе заощадити на різниці між призначеною субсидією та вартістю фактично спожитих житлово-комунальних послуг. Єдина відмінність полягатиме в тому, що у випадку повної монетизації субсидіанти матимуть доступ до накопичених заощаджень щомісяця, а не наприкінці опалювального сезону.

Близько 70% з цих 4 млн сімей, які отримують субсидію – це пенсіонери. Їм принесуть субсидію разом з пенсією. Працівники бюджетної сфери, які обслуговуються в Ощадбанку, так само через свої картки зможуть отримати кошти субсидії. Всі інші громадяни у поштову скриньку отримають інформація про те, що вони мають отримати свої кошти в будь-якому відділені Ощадбанку, і в цьому ж повідомлені буде зазначено, які саме документи їм треба буде мати при собі, щоб отримати ці кошти.

Субсидії є адресними. Вони йдуть як допомога держави людині в оплаті комунальних послуг. Говорити про те, що люди можуть розпоряджатися ними на свій розсуд, не зовсім правильно. Ці кошти людина отримає, розрахується за комунальні послуги і, якщо в неї залишається щось – то цим залишком вона буде користуватися на власний розсуд. Тим, у кого в платіжках за лютий є переплати за рахунок субсидії в попередніх періодах, то кошти, які людина отримуватиме після запровадження монетизації, бажано притримати і не використовувати до моменту, коли будуть виконані всі звірки щодо субсидій, щоб були кошти для остаточного розрахунку. А далі, вже пізніше, ці кошти можна використати на свій розсуд. Але щоб у майбутньому не було неприємних сюрпризів, краще кошти притримати до травня.

Розмір субсидії є той самий. Якщо людині призначено субсидію на 1000 гривень на якісь послуги, то тисяча гривень і буде виплачена готівкою. Сума не змінюється, алгоритм розрахунку той самий, що й при немонетизованій субсидії.

Зараз йде звірка реєстру одержувачів субсидій і передача цього реєстру до Ощадбанку. Якщо ми говоримо про пенсіонера – то верифікація відбувається з Пенсійним фондом. Мінсоцполітики узгоджує реєстр одержувачів субсидій і пенсіонерів. Що стосується непенсіонерів, то фактично зараз відбувається звірка у всіх управліннях соцзахисту і передавання єдиного реєстру до Ощадбанку. Щоб людина прийшла до будь-якого відділення, назвала своє прізвище, дала документ, що підтверджує особу, і її в цьому реєстрі знайшли і виплатили суму, яка їй призначена в готівковій формі. Люди мають встигнути в березні це зробити.

Ситуації бувають різними: людина у лікарні чи у відрядження поїхала, і тому можуть бути затримки. Але у споживачів є час до травня, коли управління соцзахисту буде робити звірку з усіма надавачами послуг і виявляти, чи є заборгованість з оплати послуг у кожного субсидіанта. Тоді вже, якщо в людини є субсидія, ця субсидія була перерахована і отримана в Ощадбанку, але комунальний платіж не сплачено, то тоді може бути порушено питання при призначенні субсидії на наступний період. Травень – це час Ч, коли абсолютно критично, щоб ніякої заборгованості в одержувача субсидій не було. Щоб була можливість призначити йому субсидію на новий опалювальний сезон або продовжити на літо. Після травня всім отримувачам субсидій треба буде звернутись в управління соцзахисту і ще раз подати заяви на одержання субсидій. Тому що управління соцзахисту хоче мати номери телефонів усіх одержувачів субсидій, щоб був з ними постійний контакт.

Монетизація розпочалася з 1 січня 2019. Цього року новації спочатку стосуватимуться нових заявників (тобто тих домогосподарств, які вперше подають заяви на отримання субсидій) та носитимуть форму часткової монетизації. З березня 2019 решта отримувачів субсидії отримала кошти у формі повної монетизації. Протягом 2019 Кабмін стежитиме за виплатами і у травні поточного року визначить найбільш ефективний варіант монетизації субсидій.

Ми очікуємо, що монетизація матиме для українців такі важливі наслідки:

  • Автоматизація обліку та розрахунків. Подавати заяву на монетизацію потрібно один раз. Вона не потребує оновлення. Це заощаджує час отримувачів субсидій та управлінь соціального захисту.
  • Контроль видатків на послуги ЖКГ. Ми привчаємо субсидантів контролювати споживання води, електрики, газу.
  • Заохочення енергоощадності. Заощадження громадян монетизуватимуться (конвертуватимуться в грошову форму). Це слугуватиме додатковим бонусом для малозабезпечених громадян.

Модернізація житлового фонду. Наявність грошових бонусів надаватиме додатковий ресурс на рівні громадських об’єднань (ОСББ), який вони зможуть інвестувати в оновлення житлового фонду. Як наслідок, домогосподарства зменшуватимуть свою залежність від енергоресурсів.

Перехід на нові принципи монетизації субсидій відбуватиметься поступово. Перша черга (часткова монетизація) стосуватиметься нових заявників. Решта отримувачів субсидій (повна монетизація) вже скористалася такими перевагами з березня 2019.

Протягом січня-травня поточного року уряд контролюватиме надходження виплат субсидії та оплати житлово-комунальних послуг. До початку нового опалювального сезону Кабмін остаточно вирішить в який спосіб буде краще надавати кошти на субсидії: шляхом часткової або повної монетизації.

В цілому, монетизація спонукатиме нас до ощадливого використання ресурсів. Ті домогосподарства, які вирішать скоротити свої видатки на житлово-комунальні послуги, отримають від уряду грошовий бонус та зможуть його використати на власні потреби. Перші виплати можна буде очікувати вже в червні 2019.

 

Ольга Толмачова

 

 

 

 

 

 

 

 

Отправить ответ

avatar
  Подписаться  
Уведомление о