У Житомирі економлять бюджет та покращують житло

Житомир планує стати першим кліматично нейтральним містом України до 2050 року і вже скоротив викиди вуглецю більш ніж на 40%, перевищивши поставлену мету 2022 року на 30%. Одним з найважливіших завдань у світі є підвищення енергоефективності будинків та споруд. Це необхідно для більш ефективного використання енергоресурсів та скорочення витрат на комунальні послуги. Незважаючи на те, що, на перший погляд, заходи щодо підвищення енергоефективності можуть здатися дорогими, у довгостроковій перспективі вони окупаються за рахунок економії на комунальних витратах.

В Україні це завдання почали вирішувати ще кілька років тому, у тому числі й у Житомирі – одному з найвідоміших обласних центрів нашої країни. Також тут, у місті розташованому за 140 км від Києва, зіткнулися з проблемами пов’язаними зі змінами клімату, забрудненням навколишнього середовища та енергетичною залежністю. Містяни не перший рік усвідомлюють необхідність вжиття заходів щодо переходу на більш стійкі та екологічно чисті джерела енергії. Не дивно, що й місцева влада стала до стійкого розвитку та зниження шкідливого впливу на довкілля. Вона планує збільшити частку відновлюваних джерел електроенергії у її виробництві до 50% до 2030 року. Наразі продовжує активно працювати над реалізацією амбітного плану зеленого переходу. Одним із ключових елементів проекту «Кліматично нейтральне майбутнє Житомира» є досягнення до 2050 року виробництва всієї споживаної в місті енергії з відновлюваних джерел таких як сонце та вітер.

Допомагають донори

Звісно, у найбіднішій країні Європи, виснаженій десятиліттями корупції, що зашкалює, будь-які амбітні подібні плани так і залишилися б лише добрими намірами, якби не допомога (як кажуть в Україні) «наших міжнародних партнерів». І насамперед фінансова. У Житомирі вона почала прямувати на реконструкцію водоканалу та теплокомуненерго, запуск сміттєпереробного заводу, а також термомодернізацію закладів медицини та освіти. Наприклад, завдяки цій фінансовій підтримці було утеплено 18 дитячих садків і 6 шкіл.

В одній із них вдалося заощадити за 2022 рік понад 9 мільйонів гривень завдяки ефективній експлуатації будівлі та реалізації заходів щодо енергоефективності. Ці кошти були спрямовані на покращення матеріальної бази навчального закладу.

Швейцарський Державний секретаріат з економічних питань співпрацював з Житомиром у будівництві відкритої у грудні 2021 року ТЕЦ, яка працює на альтернативному паливі та здатна виробляти додаткову електроенергію у разі обстрілу енергетичної інфраструктури. Крім того, НАК «Нафтогаз» планує побудувати в Житомирі ТЕЦ, яка працюватиме на деревині та RDF (екологічно безпечне паливо із переробленого сміття). ТЕЦ зможе забезпечити теплом та електроенергією близько третини міста. Цьому сприятиме нещодавно запущений сміттєпереробний завод.

Більше енергоефективності – менші платіжки за опалення

Проекти з розвитку централізованого теплопостачання та централізованого водопостачання та водовідведення впроваджують міські підприємства «Житомирводоканал» та «Житомиртеплокомуненерго». Тут видно, що ефективність енергоефективних заходів може бути посилена впровадженням нових технологій та обладнання. У Житомирі упорядковують і Вокзальну площу. Там буде встановлена сучасна система освітлення. Крім цього, у місті проводяться роботи з ремонту доріг та заміни комунікацій.

Примітно, що у Житомирі вживаються активні заходи для зниження впливу на довкілля та досягнення кліматичної нейтральності. Екологічні проблеми перебувають не лише у центрі уваги міської влади, яка активно працює над зменшенням викидів шкідливих речовин в атмосферу та підвищенням якості повітря. У вирішенні цих питань беруть участь також громадські організації та жителі міста, які закликають до зниження автомобільного трафіку у центрі міста та використання громадського транспорту.

Зменшення використання газу на 50% за дев’ять років – це значне досягнення, яке не лише заощаджує енергоресурси та кошти, а й знижує викиди парникових газів в атмосферу. У Житомирі було знижено тепловтрати в процесі опалення на 4-4,5%. Для порівняння середній показник по Україні – 12%, хоча подекуди вони досягають навіть 30%. Ці знижені втрати дозволили Житомиру встановити одні з найнижчих тарифів в Україні, що безпосередньо відображається у комунальних платежах.

Таким чином Житомир є яскравим прикладом того, як вдається успішно вирішувати проблеми екології та енергоефективності. Завдяки зусиллям міської влади та активній участі мешканців місто продовжує розвиватися, стаючи більш комфортним та екологічно безпечним місцем проживання.

Стаття є результатом участі автора у прес турі до Житомира, організованого німецькою урядовою компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Урядів Німеччини та Швейцарії. спільно з громадською спілкою «Бізнес за Партнерство».

Автор: Ольга Толмачова

 

Отправить ответ

avatar
  Подписаться  
Уведомление о